PLAY-OUT: Et. 4: Dunărea Călăraşi - FC Voluntari, azi, de la ora 14.30

Dunărea Călărași și FC Voluntari sunt două echipe care se luptă din greu să se salveze de la retrogradare. Evoluțiile bune din etapa precedentă ne îndreptățesc să credem că vom vedea o întâlnire spectaculoasă.

- Un singur succes au reuşit călărăşenii în ultimele 10 jocuri dispute pe teren propriu în Liga 1 Betano, 2-1 cu Concordia (10 februarie 2019), în rest au patru remize şi cinci înfrângeri.

- FC Voluntari trece printr-o perioadă formidabilă: cinci victorii şi patru rezultate de egalitate în precedentele 10 meciuri de campionat!

- Dunărea este echipa care a înscris cele mai puţine goluri, doar 19, dintre care opt din faze fixe.

FC Voluntari a marcat de 36 de ori, 10 dintre reuşite fiind izbutite în ultimele 15 minute.

- Opt meciuri fără gol primit au călărăşenii în ediţia curentă, dintre care trei în 2019.

- FC Voluntari este echipa cu cele mai puţine partide fără gol încasat (5).

- 16 goluri au primit ilfovenii în ultimele 15 minute, cele mai multe dintre toate competitoarele.

Cele două echipe s-au mai întâlnit pe prima scenă doar în sezonul regulat 2018-2019, când de fiecare dată au încheiat la egalitate.

- 7 octombrie 2018, Dunărea - FC Voluntari 1-1, marcatori Mediop Ndiaye (minutul 34, din pasa lui Pană), respectiv Ricardinho (minutul 79, pasator Ciucur).

- 17 februarie 2019, FC Voluntari - Dunărea Călăraşi 0-0.

- Dunărea este echipa care a utilizat cei mai mulţi jucători, 46. FC Voluntari s-a bazat pe 36 de fotbalişti, dintre care 12 au înscris cel puţin un gol.

- Walace da Silva, Ionuţ Balaur şi Gabriel Iancu au strâns minute pentru ambele echipe în ediţia curentă.

Un duel de urmărit

Cu patru titluri de campion în CV, trei cu FCSB şi unul cu Viitorul, Gabi Iancu a ajuns în iarnă la Călăraşi, acceptând o nouă provocare, salvarea grupării dunărene de la retrogradare. A reuşit deja două goluri pentru trupa lui Dan Alexa, fiind printre cei mai buni jucători din lot în 2019. În total, a marcat de 21 de ori în 100 de partide pe prima scenă.

De partea cealaltă, Andrei Cosmin Vâtcă se află la al 14-lea sezon în Liga 1, fiind unul dintre veteranii ediţiei curente. Intervenţiile sale din stagiunea actuală au avut o contribuţie importantă la evoluţiile tot mai bune prestate de ilfoveni.

Ediţia trecută, când CFR a câştigat titlul, Cosmin Vâtcă a strâns 601 minute fără gol încasat în tricoul clujenilor, performanţă graţie căreia se poziţionează pe locul 9 în clasamentul "all-time" privind invincibilitatea pe durata unui sezon.

Mediile de vârstă ale celor două loturi: Dunărea Călăraşi - 27 ani şi 8 luni; FC Voluntari - 25 ani şi 3 luni.

Duelul antrenorilor

Tehnicianul călărăşenilor a adunat 86 de meciuri ca antrenor pe prima scenă (ACS Poli 2013-2014, 2015-2016; ASA Tg. Mureş 2016-2017; Concordia 2016-2017, 2017-2018; Dunărea 2018-2019), palmaresul său cuprinzând 20 de victorii, 26 de remize şi 40 de înfrângeri.

- Născut în octombrie 1979, Dan Alexa este cel mai tânăr tehnician activ din Liga 1 Betano.

Cristiano Bergodi a ajuns la 107 meciuri pe bancă în Liga 1 (FC Naţional 2005-2006; CFR Cluj 2006-2007; Rapid 2007-2008, 2014-2015; Poli Iaşi 2008-2009; FCSB 2009-2010; ASA Tg. Mureş 2015-2016; FC Voluntari 2018-2019), fiind al doilea tehnician străin care a depăşit bariera celor 100 de partide. 48 dintre aceste jocuri s-au încheiat cu victorii, 29 la egalitate şi 30 cu înfrângeri.

- Cea mai bună clasare: locul 3 cu CFR Cluj în sezonul 2006-2007.

Meciul din 17 februarie dintre cele două (FC Voluntari - Dunărea Călăraşi 0-0) a fost şi singurul în care antrenorii Cristiano Bergodi şi Dan Alexa s-au aflat faţă în faţă în Liga 1.

Dan Alexa vs FC Voluntari în Liga 1: 5 jocuri - o victorie - 3 remize - o înfrângere.

Sursa www-lpf.ro

Etapa a 4-a

Dinamo - Concordia  Chiajna 3-2

Au marcat: Papazoglu (28, 48), Zenke (56) / Ivanovici (68, 90)

Sâmbătă, 6 aprilie

Ora 14.30 Dunărea Călărași - FC Voluntari

Ora 17.00 FC Hermannstadt - Politehnnica Iași

Duminică, 7 aprilie

Ora 17.30 Gaz Metan Mediaș - FC Botoșani

Partidele vor fi transmise în direct de LOOK SPORT / PLUS, DIGI SPORT și TELEKOM SPORT.

1. Dinamo Bucureşti    4    3   0   1   8-4    25
  2. Gaz Metan Mediaş  3    3   0   0   6-2    25
  3. FC Voluntari             3    3   0   0   6-2    20
  4. Politehnica Iași        3    1   0   2   3-5    20
  5. FC Botoșani            3    0   1   2   2-4    19
  6. Hermannstadt          3    0   1   2    2-6   17
  7. Dunărea Călărași    3    1   0   2   3-5    15
  8. Concordia Chiajna  4    0   2   2   5-7    11