Liga I Betano / Gaz Metan se impune în derby-ul Sibiului!

Sâmbătă, la o oră după prânz, s-a desfăşurat la Piteşti pe arena Nicolae Dobrin – Trivale derby-ul Sibiului: Hermannstadt vs. Gaz Metan.

Au câştigat medieşenii cu 2-0, graţie golurilor marcate de Larie (6) şi Rondon (90+2 – penalty). Sibienii au terminat partida în 10. Răzvan Dâlbea a fost eliminat în minutul 45 pentru cumul de cartonaşe galbene (primul l-a încasat în minutul 16) iar în minutul 83 Alexandru Dandea l-a văzut direct pe cel „roşu”.

Gazul şi Dinamo ocupă primul loc în play – out, ambele totalizând câte 19 puncte. De altfel, cele două formaţii se vor afla faţă în faţă în cadrul etapei a 2-a, partida fiind programată duminica viitoare de la ora 17.30 de minute.

Hermannstadt coboară pe 5, cu 16 puncte iar runda viitoare va juca în deplasare cu Concordia, meciul având loc lunea viitoare de la ora 18.00.

Etapa I

Dinamo Bucureşti – Dunărea Călăraşi 2-0

Au marcat: Dan Nistor (24’), Mattia Montini (90+3’)

Ora 20.30 FC Voluntari - FC Botoșani

Partidele vor fi transmise în direct de LOOK SPORT / PLUS, DIGI SPORT și TELEKOM SPORT.