Handbal / Eşec inexplicabil la Focşani! CSM – AHC Dunărea 27-25

"Dacă privim rezultatele înregistrate de echipa focşăneană, meciul pare a fi facil, dar cu siguranţă nu va fi aşa. Nu subestimăm valoarea echipei din Focşani şi tratăm meciul cu maximă seriozitate pentru a-l câștiga. Suntem cu un moral ridicat şi o formă sportivă bună, în concluzie vom aborda meciul cu încredere şi cu siguranţă victoria va fi de partea noastră.". e declaraţia oferită paginii oficiale de facebook a clubului de către Adrian Petrea, antrenorul AHC Dunărea Călăraşi înainte de plecarea la Focşani.

Dar ce să vezi?! Socoteala de acasă nu s-a potrivit cu cea de la…Focşani. Dunărea a mers bine doar o repriză, prima pe care a şi câştigat-o cu 16-14. După pauză…pauză. Elevii lui Petrea au cedat inexplicabil încasând la final a doua înfrângere stagională, CSM impunându-se cu 27-25! Cel mai prolific jucător al Dunării a fost Florin Dospinescu, autor a nu mai puţin de 7 goluri! El a fost urmat de Josep Peric (5 goluri) şi Al. Tărîţă (4 goluri). Au mai înscris V. Lazovic şi V. Fotache (ambii câte 3 goluri), Al. Popia, Shahoo Nosrati şi S. Stankovic (toţi 3 cu câte un gol)

Dacă înfrângerea cu Dinamo ar putea fi catalogată ca “programată”, eşecul de pe malul Milcovului ar intra mai degrabă în sfera “anormalului”.

Şifonată după înfrângerea de la Focşani, pentru Dunărea urmează două examene dificile. Vineri, la Călăraşi va veni Potaissa Turda iar joia viitoare, Peric&Co vor evolua în deplasare cu HC Odorhei.

Luni, 25 septembrie

20.00 CSA Steaua – CSM Bucureşti (Digi – Telekom Sport)

1. Dinamo Bucureşti   4   4   0   0 130-96   12

2. Potaissa Turda       4   3   0   1 110-98    9

3. HC Odorhei            4   3   0   1 111-102  9

4. Poli Timişoara        4   2   1   1 105-91   7

5. HC Dobrogea Sud   4   2   1   1 102-101  7

6. CSA Steaua           3   2   0   1   68-66    6

7. Minaur Baia Mare   4   2   0   2 108-110   6

8. AHC Dunărea        4   2   0   2 101-106   6

9. HC Vaslui             4   2   0   2 110-117   6

10. CSM Bucureşti     3  1   0   2    84-88    3

11. CSM Focşani       4   1   0   3   94-106   3

12. CSU Suceava      4   1   0   3  101-115   3

13. CSM Făgăraş      4   1   0   3  101-118   3

14. Politehnica Iaşi  4   0   0   4  112-123   0