Liga a 2-a / „Galben – albaştrii”, fără greşeală şi pe Bega. ASU Poli – Dunărea 0-1!

dunarea bucurie in terenDunărea Călăraşi şi-a luat revanşa în faţa bănăţenilor de la ASU Politehnica după cele două înfrângeri consecutive suferite în sezonul precedent. Sâmbătă, pe Dan Păltinişanu, în epilogul etapei a 10-a, elevii lui Dan Alexa, revenit acasă în calitate de adversar, au câştigat cu 1-0, bifând a 7-a victorie consecutivă! O performanţă excepţională pentru „galben – albaştrii” care-şi consolidează poziţia a 2-a (cu un total de 22 de puncte) şi se apropie la doar 3 puncte de sibienii de la FC Hermanstadt (locul I cu 25 de puncte)

Dunărea a început bine, chiar dezinvolt partida, punând presiune încă din primele minute pe poarta apărată de foarte tânărul portar Dur - Bozoancă. Silviu Pană (min. 4), Bodo Kanda (min. 6), Bogdan Manole (13) şi mai ales Missi Mezu (min 20) şi-au trecut în cont ocazii de a înscrie. Şutul ultimului a fost respins in extremis de portarul timişorenilor!

Golul avea să „pice”, totuşi, în minutul 30. Bodo Kanda a executat o lovitură liberă de la circa 30 de metri lateral stânga, Bogdan Manole a câştigat pur şi simplu duelul aerian cu Krausz în marginea careului mic, reluând cu capul, uşor lobat, peste Dur-Bozoancă, prins pe picior greşit şi ieşit prea târziu în faţă ca să respingă.

Avantaj minim la pauză pentru “galben – albaştri”, pe care reuşesc să-l păstreze până la final în ciuda ratării uriaşe a lui V. Alexandru din minutul 66 care a reluat cu capul după o centrare diontr-o lovitură liberă, balonul fiind respins din vinclu de Bozoancă.

Gazdele au dominat steril în partea secundă însă n-au reuşit să pună câtuşi de puţin probleme lui Cezar Lungu.

Sub comanda lui Dan Alkexa, Dunărea merge ceas, atât acasă cât şi în deplasare, aşezându-se confortabil pe locul 2 în clasament fiind la 4 puncte distanţă de Chindia (locul 3), ASA Tg. Mureş (locul 4) şi Academica Clinceni (locul 5), toate cu câte 18 puncte. Urmează duelul cu Ştiinţa Miroslava, programat sâmbătă, 7 octombrie, de la ora 11.00, la Călăraşi.

Până atunci, Dunărea va juca în turul 4 al Cupei României, partida cu Unirea fiind programată la Slobozia, marţi, 3 octombrie, de la ora 14.30 de minute.

ASU Poli Timişoara – Dunărea Călăraşi 0-1

A marcat: B. Manole (30’)

ASU Poli: Dur-Bozoancă - Bilia (cpt.), Coadă (Motreanu 46'), Topic, Taub - Krausz, A. Ignea - C. Predescu, Poparadu (M. Staicu 46'), Sorescu - Bădăuţă (Crişanov 72'). Rezerve: Fişteag - I. Plămadă, M. Stancu, Ţugui.

Antrenor: Bogdan Andone

Dunărea: C. Lungu (cpt.) – I. Ţenea, B. Manole, B. Şandru, Şt. Mardare (M. Tomozei 82') – M. Drăghiceanu (V. Munteanu 60'), Cr. Puşcaş, S. Pană, B. Kanda - Missi Mezu (Preoteasa 46') - V. Alexandru. Rezerve: G. Popa - B. Vasile, Danciu, C. Cristea

Antrenor: Dan Alexa

Arbitru: Florin Marcu (Oradea); Asistenţi: Marian Truţă (Băbeni – Vâlcea), Alexandru Mihăiţă (Rm. Vâlcea).

Cartonaşe galbene: Bilia (57’), D. Sorescu (61’), R. Motreanu (80’), A. Ignea (90’) / Missi Mezu (23’), B. Manole (77’)