Nu mai puțin de 5 partide au fost programate azi în cadrul rundei a 8-a care a debutat ieri la Brașov.
Unirea Constanța a dat lovitura câștigând în mod surprinzător în Capitală, 4-1 pe terenul celor de la Metaloglobus. FC Buzău a obținut a 5-a victorie consecutivă câștigând la Miercurea Ciuc în fața celor de la FK Csikszereda, scor 2-3.
Dacia Brăila e departe de rigorile L2 cedând astăzi pe teren propriu în fața studenților din Cluj cu 0-3. Egala la Avrig între CSC Șelimbăr și Astra, scor 1-1. Gazdele au egalat cu câteva momente înainte de final.
După o primă repriză albă, Unirea Dej a deschis scorul la 10 minute de la reluare în fața Petrolului însă finalul a aparținut liderului care a bifat a 7-a victorie stagională, scor 1-3.
Runda a 8-a continuă duminică atunci când sunt programate alte 3 jocuri, toate de la ora 11.00.
Ultima confruntare va avea loc marți, de la ora 17.00, la Călărași între Dunărea și fosta echipă de liga 1, Politehnica Iași.
Etapa 8
FC Brașov – CSA Steaua 0-1
A marcat: B. Chipirliu (56)
Metaloglobus – Unirea Constanța 1-4
Au marcat: Cl. Herea (90+3) / Al. Tălmaciu (24), Vl. Șerbănescu (64, 76), Ad. Niță (79)
FK Csikszereda – FC Buzău 2-3
Au marcat: L. Kovacs (45+2, 54) / A. Chică Roșă (1), P. Pațurcă (67 – pen.), A. Lopez (86)
Dacia Brăila – Universitatea Cluj 0-3
Au marcat: S. Ribeiro (12), Al. Boiciuc (43), A. Blejdea (80)
CSC Șelimbăr – Astra 1-1
Au marcat: Al. Curtean (89) / Dr. Gheorghe (81)
Unirea Dej – Petrolul 1-3
Au marcat: M. Manole (55 – pen.) / M. Constantinescu (76), E. Cebotariu (81 – pen.), S. Pană (90+2)
Duminică, 26 septembrie
Ora 11.00 Viitorul Pandurii – Politehnica Timișoara
Ora 11.00 Unirea Slobozia – Hermannstadt
Ora 11.00 Ripensia Timișoara – Concordia Chiajna
Marți, 28 septembrie
Ora 17.00 Dunărea Călărași – Politehnica Iași
Clasament
1. Petrolul Ploiești 8 7 0 1 18-2 21
2. Universitatea Cluj 8 6 0 2 12-6 18
3. Hermannstadt 7 5 2 0 18-5 17
4. Concordia Chiajna 7 5 2 0 11-2 17
5. Steaua București 8 5 2 1 13-5 17
6. FC Buzău 8 5 1 2 27-7 16
7. Unirea Slobozia 7 3 3 1 13-5 12
8. Unirea Dej 8 3 2 3 8-7 11
9. CSC Șelimbăr 8 3 2 3 7-10 11
10. Metaloglobus 8 3 1 4 12-15 10
11. Politehnica Iași 7 3 0 4 10-6 9
12. Ripensia Timișoara 7 2 3 2 8-9 9
13. FC Brașov 8 2 3 3 8-13 9
14. Poli Timișoara 7 2 1 4 8-12 7
15. FK Csikszereda 8 2 0 6 8-16 6
16. Unirea Constanța 8 1 1 6 5-29 4
17. Viitorul Pandurii 7 0 3 4 3-10 3
18. Dunărea Călărași 7 0 3 4 6-14 3
19. Dacia Unirea Brăila 8 0 2 6 4-24 2
20. Astra Giurgiu 8 2 3 3 7-9 -1
Etapa 9
Joi, 30 septembrie
Ora 17.00 Concordia – Unirea Dej
Vineri, 1 octombrie
Ora 16.00 Hermannstadt – Ripensia Timișoara
Sâmbătă, 2 octombrie
Ora 11.00 Astra – FC Brașov
Ora 11.00 Politehnica Timișoara – Dacia Brăila
Ora 11.00 FC Buzău – Viitorul Pandurii Tg. Jiu
Ora 11.00 Unirea Constanța – FK Csikszereda
Ora 11.00 Politehnica Iași – Metaloglobus
Ora 11.30 Steaua – Dunărea Călărași
Ora 14.00 Universitatea Cluj – Unirea Slobozia
Duminică, 3 octombrie
Ora 11.00 Petrolul – CSC Șelimbăr