Liga a 2-a / Dunărea obţine, la Afumaţi, a doua victorie stagională!

La primul meci cu Dan Alexa pe bancă, Dunărea a obţinut toate cele 3 puncte învingând sâmbătă, în deplasare, pe CS Afumaţi cu 1-0. Golul victorie a fost înscris de V. Alexandru, în minutul 43, care a transformat o lovitură de la 11 metri obţinută tot de el în urma unui fault comis asupra sa de Patriche. Dunărea putea obţine o victorie mai clară dacă S. Pană (56), Puşcaşu (70) sau V. Alexandru (75) n-ar fi ratat din poziţii favorabile. Dunărea bifează a doua victorie stagională şi cu 7 puncte strânse în 5 partide urcă pe 12 în clasament. La Afumaţi, a debutat sub tricoul Dunării şi fundaşul Marius Tomozei (27 de ani pe care-i va împlini pe 9 septembrie), sosit în această săptămână de la Luceafărul Oradea. El a evoluat 79 de minute fiind înlocuit de Fl. Ibrian.

Sâmbăta viitoare, „galben – albaştrii” vor juca tot în deplasare, de data asta la Snagov, cu Sportul, formaţie care a obţinut sâmbătă un punct preţios în Ardeal, la Tg. Mureş.

 

CS Afumaţi - Dunărea Călăraşi    0-1

A marcat: V. Alexandru (43' - penalty)

 

CS Afumaţi: A. Marinescu - Baniţă, Căliani, Rz. Patriche (cpt.), V. Olariu (77 Robicek), Buzea, Alin Zaharia, Vl. Tudorache, V. Nicolae, Şt. Vasile (67 Vlada), M. Dedu (67 Avram). Rezerve: Mişa - Buduroi, Fl. Nicolescu, Onea

Antrenor: Vasile Neagu

 

Dunărea: C. Lungu (cpt.) – I. Ţenea, Şt. Mardare, B. Şandru, M. Tomozei (79 Fl. Ibrian), B. Danciu, G. Preoteasa, S. Pană, B. Kanda, Al. Pop (63 A. Puşcaşu), V. Alexandru (83 Cr. Puşcaş). Rezerve: G. Popa - Fl. Niculae, Dincă, Al. Roşca

Antrenor: Dan Alexa

Arbitru: Viorel Nicuşor Flueran (Craiova); Asistenţi: Erchian Ionus şi Florin Iacob (ambii din Constanţa).

 

Etapa a 5-a

ASA Târgu Mureş – Sportul Snagov 1-1

Au marcat: P. Iacob (27) / Cl. Borţoneanu (11)

Dacia Unirea Brăila - Ripensia Timişoara 2-2

Au marcat: C. Roşu (5), G. Puia (35) / Cl. Matiş (4), A. Ungureanu (57)

FC Argeş - Luceafărul Oradea 3-0 (nu s-a disputat)

Chindia Târgovişte - Foresta Suceava 6-0

Au marcat: Cr. Cherchez (11-pen., 51, 79), G. Honciu (28 – pen. ), L. Mihai (62), D. Neguţ (89 – pen.)

Metaloglobus Bucureşti - Ştiinţa Miroslava 1-2

Au marcat: M. Martin (41) / Al. Taciuc (8), V. Buhăcianu (90+2)

Academica Clinceni - ASU Politehnica Timişoara 2-3

Au marcat: Vl. Mihalcea (2), I. Tătaru (16) / M. Staicu (45), C. Taub (45+2), D. Sorescu (84)

CS Baloteşti - Olimpia Satu Mare 2-0

Au marcat: A. Pătraşcu (36 – pen.), D. Ciubuc (77)

CS Afumaţi - Dunărea Călăraşi 0-1

A marcat: V. Alexandru (43 - pen)

AFC Hermannstadt - UTA Bătrâna Doamnă 2-0

Au marcat: C. Neagu (25), B. Rusu (53)

 

Luni, 28 august

18.30 CS Mioveni - Pandurii Târgu Jiu

 

Clasament

1. Ripensia Timişoara    5    4   1   0 25-5  13

2. AFC Hermannstadt    5    4   0   1   8-3  12

3. Chindia Târgovişte    5    3   1   1 20-4  10

4. ASA Tg. Mureş          5    3   1   1 14-7  10

5. FC Argeş                  5   3   1   1   9-2  10

6. ASU Poli Timişoara    5   3   0   2   8-9    9

7. Dacia Brăila             5    2   2   1 21-13  8

8. CS Mioveni               4    2   2   0  9-2    8

9. UTA Arad                 5    2   2   1  5-3    8

10. Sportul Snagov        5   2   2   1  5-4     8

11. Academica Clinceni  5    2   1   2  9-9    7

12. Dunărea Călăraşi     5    2   1   2  6-8    7

13. Olimpia Satu Mare   5    2   1   2  4-6    7

14. Pandurii Tg. Jiu       4    1   2   1  7-7    5    

15. Metaloglobus          5    1   1   3  5-6    4

16. CS Baloteşti           5    1   1   3  3-6    4

17. Ştiinţa Mirolava       5    1   1   3  7-19  4

18. Luceafărul Oradea   5    0   1   4  7-13   1

18. CS Afumaţi             5    0   1   4  0-8    1

20. Foresta Suceava      5    0   0   5  1-39  0

 

Etapa a 6-a / Sâmbătă, 2 septembrie, ora 11.00

Sportul Snagov – Dunărea Călăraşi

Olimpia Satu Mare – CS Afumaţi

UTA Arad – CS Baloteşti

Pandurii Tg. Jiu – AFC Hermannstadt

ASU Poli Timişoara – CS Mioveni

Ştiinţa Miroslava – Academica Clinceni

Foresta Suceava – Metaloglobus Bucureşti

Luceafărul Oradea – Chindia Târgovişte

Ripensia Timişoara – FC Argeş

ASA Tg. Mureş – Dacia Brăila